Velkomoravské raně středověké hradiště z 8. a 9. století s rozlehlou akropolí, předhradím a podhradími. Významná historická a kulturní památka z období Velké Moravy s bohatými a cennými archeologickými nálezy. V Návštěvnickém centru (pavilon I) expozice Velkomoravské Mikulčice– knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy, v pavilonu II (Kostel) autentické základy 2 kostelů, hrobové jámy s pohřby a expozice Velkomoravské Mikulčice – druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu. V terénu prezentovány kopie základů 8 kostelů a knížecího paláce. Součástí prohlídkové trasy je půvabný lesopark a členitý terén mikulčické údolní nivy s lužními lesy a přírodními krásami.
Sedmihektarový areál slovanského velkomoravského hradiště MIKULČICE-VALY nedaleko Hodonína v Jihomoravském kraji (akropole a předhradí), zkoumaný odborníky od roku 1954, patří od 1. ledna 1987 do péče Masarykova muzea v Hodoníně a je jeho detašovaným pracovištěm. Vládním výnosem č. 251 z března 1962 byl areál vyhlášen za Národní kulturní památku.
Úvodní stálá muzejní expozice na mikulčických Valech byla vytvořena z archeologických nálezů v roce 1997 z iniciativy Masarykova muzea v Hodoníně, kterému se podařilo získat sponzorský dar od společnosti TABÁK a.s. se sídlem v Kutné Hoře. V prostoru výstavního sálu Návštěvnického centra (pavilon I) je vytvořena iluze moravního řečiště se dvěma desetimetrovými dubovými čluny - monoxyly, mosty i zbytky palisád, tvořícími základní rámec pro okolní výstavní vitríny celkově prezentující nálezovou situace mikulčické památky.
byl Rok 1963 byl ve znamení oslav 1100. výročí příchodu byzantské mise sv. Cyrila a Metoděje do našich zemí a počátků slovanského písemnictví. V brněnském Domě umění probíhala od 16. 8. rozsáhlá výstava Velká Morava.
Druhá stálá expozice mikulčického památníku je v objektu, který od roku 1963 (1100. výročí byzantské mise sv. Cyrila a Metoděje) chrání rekonstruované základy II. nalezeného kostela (dnes je pracovně nazýván „pavilon II - Kostel“). V současné době v tomto pavilonu návštěvníkům zpřístupněna nová expozice, vytvářející moderní a nadčasovou audiovizuální prezentaci mikulčického unikátního areálu s cílem oslovit návštěvníky různého věku i národnosti, posílit svědectví této vzácné lokality o počátcích naší státnosti a zdůraznit výpovědní hodnoty základů II. kostela a archeologicky významných a nedocenitelných mikulčických nálezů. Expozici sponzorsky podpořily Moravské naftové doly a.s. Hodonín a Jihomoravský kraj.
Pobočky
Je pobočkou a ve správě Masarykova muzea v Hodoníně.
Zajímavosti
Slovanské hradiště v Mikulčicích aspiruje na zápis na Listinu světových památek UNESCO.
Stálá expozice
- A) Návštěvnické centrum (I. pavilon, prohlídka s průvodcem),
- B) Kostel – audiovizuální projekce, základy 1. a 2. mikulčického kostela, hroby, šperky aj. (II. pavilon, prohlídka s průvodcem),
- C) vyznačený návštěvnický okruh (prohlídka bez průvodce),
- D) Malá galerie (recepce I. pavilonu, individuální prohlídka příležitostných výstav)
Prohlídka- délka: pavilon I. a II. přibližně 75 minut s průvodcem, prohlídka návštěvnického okruhu přibližně 1 hodinu
- min/max počet osob ve skupině: 30, provádíme i jednotlivce
- průvodce: ano v části expozice (I. a II. pavilon), jinak individuální prohlídka
- cizojazyčná: texty v angličtině, němčině
- poslední prohlídka: půlhodinu před ukončením návštěvní doby
Otevírací doba
duben až říjen denně mimo pondělí
úterý až pátek 9.00–12.00, 12.30–16.30 hodin
sobota, neděle, svátky 9.00–12.00, 12.30–17.30 hodin
Aktuální podrobnosti o otevírací době (změny se týkají prázdninových měsíců) a organizaci prohlídek uvedeny na www.mikulcice-valy.info.
Na písemné objednávky (rezervace návštěvy) písemně odpovídáme.
Vstupné
dospělí: 50 Kč (součástí vstupenky je pohlednice)
děti, důchodci, tělesně postižení: 25 Kč
vstupné s cizojazyčným výkladem: 50 Kč
Průvodci hromadných výprav včetně pedagogů – vstup zdarma.
V den státního svátku vstup zdarma!
Služby- rezervace: je možná
- platba kartou: ne
- fotografování, filmování: ano, volně
- přístup psa: v areálu pouze na vodítku, areál neslouží k venčení!
- sociální zařízení: ano
- prodej: suvenýrů, pohlednic, publikací, Turistická známka No.931
- občerstvení: automat na kávu a nápoje
- pronájem prostor: ne
- svatební obřad: možný po dohodě s OÚ Mikulčice
- úschovna: ne
- šatna: ne
- kouření: ve výstavních pavilonech ne
- služby cyklistům: ne
Bariéry- zrakové postižení: ne
- sluchové postižení: ne
- pohybové postižení: řešen bezbariérový přístup
- sociální zařízení: ne
- výtah: není nutný
- dostatečná šířka dveří a chodeb: ano
- parkování pro TP: společné
- přístupový chodník: ano
- vstup: do budovy bezbariérový
Parkování
Parkoviště u objektu NKP zdarma. Dostatečná kapacita i pro autobusy.
Dostupnost- Vzdálenost vzdušnou čarou: Mikulčice střed – muzeum cca 3 km
- Vlakem: trať č. 330 Břeclav-Přerov; ze stanice Českých drah „Lužice“ pěšky 4,5 km přes obec Mikulčice – rovinou po kvalitní silnici (příjemná procházka mezi lužními loukami se solitéry osamoceně rostoucích listnatých stromů)
- Autobusem: z konečné zastávky ČSAD v Mikulčicích pěšky 3 km –rovinou - po kvalitní silnici (příjemná procházka mezi lužními loukami)
- Pěšky: na modré TZ z Hodonína a Mikulčic
- Na kole: na cyklotrase 44, která se napojuje na 45 z Hodonína a 43 z Břeclavi
- Autem:
Ve směru od dálnice D1: odbočit z D1 u Břeclavi na silnici čís. 55 - směr Hodonín – odbočka do Moravské Nové Vsi (uprostřed obce odbočka vlevo na Mikulčice) – obec Mikulčice a jejím středem na Památník Mikulčice-Valy
Ve směru od Hodonína: po silnici čís. 55 směr Břeclav - odbočit do obce Lužice, plynule do sousedních Mikulčic a středem této obce k Památníku Mikulčice-Valy.
ZDROJ INFORMACÍ: upřesnění a doplnění vedoucí pobočky