Kulturní dění v Červeném Kostelci se povětšinou odehrává v Divadle J. K. Tyla. Tato budova je harmonicky začleněna v komplexu budov tzv. Kulturního koutku (školy, divadlo, sokolovna).
Interiér Divadla Josefa Kajetána Tyla
Ručně malovaná opona z roku 1942 od A Dobeše. Podkladem byl obraz od K. Líbala.
Využití: koncerty, divadla, zábavné pořady, zkoušky ochotníků, přednášky a besedy, festivaly, schůze ...
HISTORIE
Stavba nového ochotnického divadla v letech 1924 až 1925 byl pro město důležitou a "ostře sledovanou" akcí. Myšlenka stavby divadelní budovy povstala po požáru hotelu Praha v r. 1910, kde tehdejší ochotníci měli svoji domovskou scénu. Tato myšlenka byla stále živá, až 2. ledna 1921 byl obětavými občany města položen pevný základ ke stavbě divadla. Toho dne bylo na darech naráz vybráno 107.000 Kč. Na stavbu divadla se i dále skládali jednotlivci, obec, stát, peněžní ústavy, spolky a jiné korporace. Když byla přiměřená finanční částka zabezpečena, byla navštívena některá města, aby byl získán ideální podklad pro budovu, vyhovující po stránce divadelní i estetické. Potom byla vypsána soutěž pro stavební firmy, ze které vyšel vítězně návrh arch. Roberta Dvořáčka z Červeného Kostelce.
Otevření nového divadla
Spolek divadelních ochotníků otevřel dne 25. října 1925 slavnostním způsobem své nové divadlo. Pořad: B. Smetana. Předehra k opeře "Libuše". Proslovy: Uvítání p. Ad. Keyzlarem, předsedou spolku, ministr obchodu ing. Lad. Novák, vrchní zem. rada J. Beneš za Ú.M.D.O.Č. (Ústřední Matici Divadelní Obce Čsl.), vrchního insp. drah M. Lederera za Jiráskův divadelní okrsek, starosty města J. Nováka. Přítomni byli z významných osob i vládní rada, přednosta okres. správy polit. Dr. Bayer a předseda okr. správ. komise Vác. Šotola.
K poctě velkých krajanů Mistra Aloise Jiráska a dra Karla Čapka sehrána zahajovací představení a to: o 2. hod. odpol. "Lucerna" a o 1/2 8 večer "Loupežník". Ve večerním představení účinkovala jako host vynikající členka Městského divadla Král. Vinohrad v roli Mimi Olga Scheinpflugová.
Účast širšího obecenstva byla velmi četná a s potěšením nutno doznati, že vedle četných referátů listů krajinských z okolí vyskytly se i referáty ve všech větších denních listech, ba dokonce i v jednom časopise německém.
VYBAVENÍ
Prostorné jeviště se zázemím pro herce, moderní osvětlovací a ozvučovací technika, umožňuje i náročnou produkci. Do hlediště se bez přístavků vejde 398 diváků. Kromě hlavního sálu je zde k dispozici tzv. malý sál pro 100 lidí. Je využíván k jednáním spolků, menším kulturním akcím, výročním schůzím atd. Dvě klubovny nad jevištěm využívají ke zkouškám místní herci, při produkcích slouží jako šatny. V přízemí je kavárna Divadlo a apartmá.
Budova
Rozměry 41,65m dlouhá, 22,30m široká vpředu, 27,10m široká vzadu.
Suterén
Restaurace, byt, sklad kulis, kotelna na plyn, orchestřiště (10 x 1,5 m)
Přízemí
Voyer, 2 šatny pro diváky, WC, kostymérna ochotníků, hlediště se šikmou podlahou (398 sedadel a 40 přístavků), jeviště (15 m široké; 9,60 m hluboké; zadní jeviště 3,20 m hluboké; výška je 13,50 m - od šály k šále 7,5 m; od opony k horizontu 7,5 m; výška provaziště 10 m; výška portálu 4 m), 10 tahů a 4 šály, horizont černý a světle modrý, revuálka béžová, most s 10 reflektory, z každé strany portálu po 5 reflektorech, postranní lávky po 3 reflektorech, v hledišti na každé straně 5 reflektorů, motorová zásuvka 380V 32 a zvuková kabina - mixážní pult 24 vstupů, repro v sále 2x 150 W, na jevišti 2x50 W a 4x 10 W, magnetofon cívkový, 2x magnetofon kazetový, 1x CD přehrávač, 1x MD přehrávač, 1x echo, mikrofony, stojany, 2 šatny pro účinkující.
I. patro
Malý sál (15 m dlouhý a 10,20 m široký ), 100 židlí, 10 velkých stolů, barový kout vybavený nádobím pro možnost občerstvení, osvětlovací kabina s osvětlovacím pultem z Ametis nova - Praha se 48 okruhy, na jevišti 6 ovládaných zásuvek, balkon s 39 sedadly, technická lože (5 židlí), salonek nad jevištěm - vybaven kuchyňským koutkem pro malou společnost (používá se také jako šatna), apartmá - 2 místnosti s příslušenstvím.
|
|